Доброславська громада

Одеська область, Одеський район

Як травматичний досвід, отриманий в дитинстві, може позначитися на дорослому житті? (Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як")

Дата: 31.08.2023 19:20
Кількість переглядів: 204

Фото без описуЯк травматичний досвід, отриманий в дитинстві, може позначитися на дорослому житті?

За словами психотерапевтки Вікторії Горбунової, дитячі травми умовно можна поділити на дві категорії: з великої літери «Т» і з маленької.

Наслідком великих «Травм» може бути стресовий розлад, зокрема, коли дитина ⬇️

▶️ стикається із загрозою для власного життя і здоров’я;

▶️ стає свідком подій, які загрожують життю інших;

▶️ у біді опинилася людина, з якою в дитини особливий тісний зв'язок.

«Навіть хірургічна операція може стати травмою такого типу. У цей час основним підтримуючим механізмом для дитини є дорослий – психічно стабільна людина, на яку можна покластися. Яка візьме за руку, усе пояснить, заспокоїть та розкаже, що робити далі. Якщо з дітьми не говорити – вони можуть дофантазувати те, чого не розуміють, змішати уявний світ і реальність. У їхніх головах кожна повітряна тривога може завершуватися ядерним бомбардуванням і повним знищенням планети», – пояснила у прямому ефірі на сторінці ГО Безбар'єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA докторка психологічних наук, голова Національного комітету EuroPsy, психотерапевтка Вікторія Горбунова.

Травми з маленької «т» з’являються після стресових події. Для сучасних дітей це може бути що завгодно 👇🏼

🔵 дистанційне навчання;

🔵 неможливість бачитися з друзями;

🔵 закриття спортивної секції;

🔵 погана оцінка з негативним зворотним зв’язком.

«Чи це впливає на наше майбутнє? Так. Може виникнути комплексна травма, якщо якісь події в дитячому житті траплялися регулярно. Постійне знецінення. Недобра критика. Якщо дитину принижували, порівнювали з іншими. Через стабільні викиди гормону стресу нормально не дозріває та частина кори головного мозку, яка відповідає за здатність приймати рішення, передбачати наслідки, допомагає нам контролювати себе та життя. Впливає це й на імпульсивність», – зазначила Вікторія Горбунова.

Чи є це вироком на все життя?

💬 «Ні», – каже фахівчиня. Нервова система пластична. Нові нейрони та зв’язки між ними з’являються безперервно. Тому якщо людина усвідомлює, які події на неї вплинули, працює з фахівцем або навіть просто має добру підтримку друзів – вона зможе змінити способи мислення, поведінку та відновити ментальне здоров’я.

Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олена Зеленська.

Більше про підтримку себе та людей поруч 📕 на https://bf.in.ua/turbota

#тияк

Фото без описуФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь