Як травматичний досвід, отриманий в дитинстві, може позначитися на дорослому житті? (Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як")
Як травматичний досвід, отриманий в дитинстві, може позначитися на дорослому житті?
За словами психотерапевтки Вікторії Горбунової, дитячі травми умовно можна поділити на дві категорії: з великої літери «Т» і з маленької.
Наслідком великих «Травм» може бути стресовий розлад, зокрема, коли дитина
стикається із загрозою для власного життя і здоров’я;
стає свідком подій, які загрожують життю інших;
у біді опинилася людина, з якою в дитини особливий тісний зв'язок.
«Навіть хірургічна операція може стати травмою такого типу. У цей час основним підтримуючим механізмом для дитини є дорослий – психічно стабільна людина, на яку можна покластися. Яка візьме за руку, усе пояснить, заспокоїть та розкаже, що робити далі. Якщо з дітьми не говорити – вони можуть дофантазувати те, чого не розуміють, змішати уявний світ і реальність. У їхніх головах кожна повітряна тривога може завершуватися ядерним бомбардуванням і повним знищенням планети», – пояснила у прямому ефірі на сторінці ГО Безбар'єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA докторка психологічних наук, голова Національного комітету EuroPsy, психотерапевтка Вікторія Горбунова.
Травми з маленької «т» з’являються після стресових події. Для сучасних дітей це може бути що завгодно
дистанційне навчання;
неможливість бачитися з друзями;
закриття спортивної секції;
погана оцінка з негативним зворотним зв’язком.
«Чи це впливає на наше майбутнє? Так. Може виникнути комплексна травма, якщо якісь події в дитячому житті траплялися регулярно. Постійне знецінення. Недобра критика. Якщо дитину принижували, порівнювали з іншими. Через стабільні викиди гормону стресу нормально не дозріває та частина кори головного мозку, яка відповідає за здатність приймати рішення, передбачати наслідки, допомагає нам контролювати себе та життя. Впливає це й на імпульсивність», – зазначила Вікторія Горбунова.
Чи є це вироком на все життя?
«Ні», – каже фахівчиня. Нервова система пластична. Нові нейрони та зв’язки між ними з’являються безперервно. Тому якщо людина усвідомлює, які події на неї вплинули, працює з фахівцем або навіть просто має добру підтримку друзів – вона зможе змінити способи мислення, поведінку та відновити ментальне здоров’я.
Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олена Зеленська.
Більше про підтримку себе та людей поруч на https://bf.in.ua/turbota